قرآن تاریخی روستای نگل ترمیم می‌شود

شناسهٔ خبر: 09B89C54 -
قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود.

به گزارش هاناخبر ،فرماندار سنندج و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان به همراه اصحاب رسانه کردستان از روند ترمیم قرآن نگل بازدید کردند.

در جریان این بازدید فرماندار سنندج در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع نگارش بسیار بااهمیت است.

ابراهیم زارعی افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه تاریخی این کتاب، تصمیم به مرمت آن گرفته شد که برای این کار یکی از سرشناس ترین و تواناترین مرمت کاران کشور که نسخه شناس بزرگی است، انتخاب شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر 40 درصد ترمیم این کتاب ارزشمند رو به اتمام است و بقیه آن نیز در ماه‌های آینده به اتمام می‌رسد.

دخل و تصرفی در اصالت قرآن صورت نمی‌گیرد

زارعی اعلام کرد: این اطمینان را به مردم می‌دهیم که هیچگونه دخل و تصرفی در اصالت این کتاب صورت نمی‌گیرد و تنها با هدف جلوگیری از بین رفتن آن، اقدام به این کار کرده‌ایم.

در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی کردستان نیز اظهار کرد: قرآن نگل از قدیمی ترین نسخ قرآن در کشور است که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگه داری دچار آسیب‌های زیادی شده و به مرحله خطرناکی رسیده بود که احتمال از بین رفتن آن افزایش یافته بود.

محسن علوی افزود: به منظور حفظ و نگه داری این کتاب ارزشمند، ترمیم آن مورد توجه قرار گرفت و این کار با اعتبار اولیه 30 میلیون تومان آغاز شده که مقرر شده سال آینده اعتباری به آن تخصیص داده شود.

مرمت قرآن نگل تا اوایل دی ماه به اتمام می‌رسد

وی با اشاره به اینکه تا کنون یک سوم این کار انجام شده است، عنوان کرد: تا اوایل دی ماه کار مرمت این کتاب به پایان خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در استان کردستان کارگاهی برای انجام مرمت قرآن وجود نداشت چند بار پیشنهاد انتقال قرآن به تهران برای مرمت در کارگاه داده شد که موافقت صورت نگرفت و به همین دلیل در داخل مسجد روستای نگل کارگاهی تاسیس شد و قرآن در این محل توسط شاخص ترین چهره مرمت کار ایران مرمت می‌شود.

اگر قرآن نگل ترمیم نمی‌شد، در چند سال آینده از بین می‌رفت

حمید ملکیان، مرمت کار نیز در این خصوص اظهار کرد: این کتاب به دلیل شرایط نگه داری دچار آسیب شده و اگر برای مرمت آن اقدام نمی‌شد، در چند سال آینده شاهد از بین رفتن کامل این کتاب بودیم.

وی افزود: مطالعات اولیه بر روی این کتاب نشان می‌دهد که این قرآن بر روی کاغذی با عنوان کاغذ سمرقندی نوشته شده و به دلیل اسیدی شدن و همچنین ساختار سلولوزی پوسیده و از هم پاشیده می‌شود.

مرمت کار شاخص کشور با اشاره به اینکه مرکب استفاده شده برای نگارش کتاب، اسیدی شده و کم کم موجب از بین رفتن کاغذ می‌شود، گفت:  به همین دلیل اسیدزدایی اولین اقدام برای مرمت این کتاب است.

ملکیان با اشاره به اینکه برای این کار از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، گفت: هر اقدامی برای مرمت این کتاب با تاکید بر حفظ اصالت و ماهیت انجام می‌شود.

وی اعلام کرد : این کتاب در مجموع 363 صفحه است که تا کنون 94 صفحه آن ترمیم شده و 102 صفحه نیز در روزهای آینده به اتمام میرسد و در مجموع تا اوایل دی ماه ترمیم کتاب طول خواهد کشید.

مرمت کار شاخص کشورادامه داد: به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل برای این کتاب، جلد این کتاب نیز شیرازه بندی شده و بر روی رحل قرار داده می‌شود.

وی در خصوص پیشینه این کتاب نیز اظهار کرد: این کتاب با خط کوفی پیراموز که متعلق به ایرانیان بوده و در اواخر قرن چهارم نوشته شده است.

سیف الله ساعدی بخشدار کلاترزان نیز در این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روستای تاریخی نگل به دلیل داشتن دو اثر ارزشمند قرآن نگل و همچنین درخت کهنسال توت که ثبت ملی شده‌اند، نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه منطقه کلاترزان و به ویژه روستای نگل دارای پتانسیل‌هایی است که می‌تواند در جذب گردشگر به استان موثر باشد، گفت: دریاچه ناشناخته نیز چالاو در این روستا قرار دارد که تا کنون اقدامی برای معرفی آن صورت نگرفته است.

ساعدی از احداث ساختمانی در روستای نگل به منظور اسکان گردشگران خبر داد و خاطرنشان کرد: مثلث روستاهای زونج، میانه و برقرو پتانسیل‌های زیادی دارد که توجه به آن گردشگران زیادی را به استان جذب خواهد کرد و علاوه بر این، اشتغال زیادی را برای مردم این روستاها ایجاد می‌کند.

در ادامه، از موزه نگل نیز که دو سال پش توسط اهالی این روستا ساخته شده نیز بازدید به عمل آمد.

لازم به ذکر است؛ روستای نگل با جمعیتی حدود 3500 نفر و 600 خانوار در 65 کیلومتری جاده سنندج- مریوان واقع شده که قرآن تاریخی نگل در آن واقع شده است، قرآن نگل به روایت پیشینیان این روستا، یکی از قرآن هایی است که در صدر اسلام توسط خلیفه سوم مسلمانان برای چهار اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شده و طبق روایات این قرآن توسط عبدالله بن عمر به این مکان آورده شده است.

این قرآن در سال 82 به شماره 2 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./سرگل آرش

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 3 =