برگزاری جشنواره انگور سیاه سردشت

شناسهٔ خبر: 1031CFE2 -
فرماندار سردشت گفت: جشنواره انگور سیاه نیمه دوم شهریور امسال در این شهرستان برگزار می شود.

به گزارش هاناخبر ،

نژاد جهانی روز دوشنبه در اولین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره انگور سیاه سردشت اظهار کرد: این میوه و محصول جایگاه خاصی به لحاظ غذایی و دارویی دارد و می توان با ایجاد بسترهای لازم جهت بهره وری بیشتر و افزایش درآمد، فضای رقابتی را برای آن به وجود آورد که زمینه ساز توسعه و بهبود شرایط اقتصادی شهرستان باشد.
وی با بیان اینکه انگور سیاه محصول ارگانیک و شاخص شهرستان است اظهار کرد: یکی از ظرفیت هایی که می توان به عنوان سرمایه و نماد این شهرستان از آن استفاده کرد انگور است که تبدیل کردن آن به عنوان برند شهرستانی بسیار ضروری است .
جهانی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره انگور سیاه مقدمه ای برای پیگیری و تبدیل این محصول به برند شهرستانی در سطح ملی است، گفت: انتظار داریم با حمایت سطوح بالای مدیریتی در استان و کشور زمینه دائمی شدن این برنامه، و همچنین ایجاد بسترهای پژوهشی برای بهروری بیشتر و ایجاد ظرفیت های صادراتی تولیدی این خوشه صنعتی فراهم شود.
جهانی بیان کرد: چنانچه اجرای طرح ها با چاشنی ایده و خلاقیت همراه باشد نتایج و اثرات به مراتب بیشتر از ظرفیتی که دارد حاصل می شود.
وی افزود: برگزاری جشنواره انگور سیاه نیازمند حرکت جمعی و تلاش همگانی است و انتظار داریم بدنه اجتماعی و سازمان های مردم نهاد، تعاونی ها و بخش خصوصی مرتبط مجریان برگزاری این برنامه باشند و ادارات دولتی نیز اقدامات حمایتی و پشتیبانی را به عهده بگیرند.
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی گفت: بخش کشاورزی در تحقق شعار سال و ایجاد بسترهای توسعه و اشتغال پایدار تاثیرگذار است.
رسول خضری با بیان اینکه روند تولید و عرضه انگور سیاه دراین شهرستان با مشکلاتی مواجه است، افزود: باید به منظور حمایت از کشاورزان و رفع مشکلات آنان با ایجاد صنایع تبدیلی و پرهیز از فروش محصول بصورت خام اقدام کرد.
**سردشت بیش از 21 درصد از انگور استان را تولید می کند**
مدیر جهاد کشاورزی سردشت هم با بیان اینکه سطح زیر کشت باغ های انگور شهرستان 21.5 درصد از باغات انگور استان را به خود اختصاص داده است، گفت: سطح زیر کشت باغ های انگور آذربایجان غربی 22 هزار و 424 هکتار بوده و سطح زیر کشت باغ های انگور دیم شهرستان 4 هزار و 800 هکتار است.
رسول سعیدیان با اشاره به تولید انگور سیاه سردشت گفت: این محصول به صورت ارگانیک تولید می شود و شهرستان هم با تولید 25 هزار تن انگور در سال، 9 درصد تولید انگور استان را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی انگور سیاه سردشت به عنوان محصول کاملا ارگانیک در سطح ملی و بازاریابی و بررسی راهکارهای مناسب فروش و عرضه این محصول و معرفی ظرفیت های شهرستان در بخش کشاورزی و ترغیب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
شهرستان سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار دارد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 6 =