برگزاری شانزدهمین نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری ایران در دانشگاه کردستان

شناسهٔ خبر: 25AC3684 -
آیین افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری ایران با حضور مسئولان کشوری و استانی در محل مجموعه ورزشی دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش هاناخبر ،

 صالح فرامرزی مسئول برگزاری نمایشگاه گفت: نمایشگاه در دو حوزه علوم و فناوری‌های ایران قدیم تا به امروز است.
وی افزود: در این نمایشگاه مجموعه‌هایی از جمله مجموعه الکتریسیته و باطری، مجموعه تراز‌های محمد کرجی در زمینه نقشه کشی، مجموعه هندسه، مجموعه آثار بازسازی شده رصدخانه مراغه، مجموعه مکانیک سیالات و بخش علوم جدید که مربوط به علم فیزیک و مباحث پایه‌ای است گنجانده شده است.
۵۷ اثر در شانزدهمین نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری ایران ارائه شد.
معاون موزه علوم و فناوری ایران در این مراسم گفت: نمایشگاه‌ها و موزه‌های علوم و فناوری در جوامع پیشرو به عنوان مکان‌های سرگرمی، تفریحی، توریستی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است.
روح الله محمدی افزود: امیدواریم بتوان نمایشگاهی دائمی از علوم و فناوری متشکل از فناوری و تجهیزات بومی منطقه‌ای را در استان کردستان راه اندازی کنیم تا دانش‌آموزان و جوانان با تاریخ گذشته این خطه از کشور اسلامی ایران آشنا شوند.
محمدی با بیان اینکه بسیاری از کتب و نسخ خطی، تجهیزات و عکس‌های قدیمی به ویژه در بخش کشاورزی در اختیار و مالکیت مردم است، گفت: باید تلاش شود با همکاری دانشگاه، میراث فرهنگی، بنیاد نخبگان و سایر مراکز، این میراث گران‌بها جمع آوری و با الهام و بهره‌گیری از آن‌ها موزه متمرکزی که جوابگوی نیاز‌های علمی استان باشد، راه اندازی کرد.
وی با اشاره به اینکه می‌طلبد که تفکر علمی فرهنگ سازی شود، گفت: آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با فعالیت گذشتگان، منجر به خودباوری و حس وطن‌دوستی خواهد شد و این اندیشه را حاکم خواهد کرد که تلاش و زحمت جزو جدایی نشدنی پیشرفت و تحول علمی است.
محمدی در پایان با ذکر این نکته که قشر تحصیلکرده امروز با معضلاتی همچون عدم تاب‌آوری و بی انگیزگی روبرو است و در بسیاری از موارد می‌خواهند راه صد ساله را یک شبه طی کنند، افزود: موزه‌های علوم و فناوری این فرصت را فراهم خواهد ساخت که جوانان با مشاهده این آثار به این نتیجه دست یابند که دانشمندان و اندیشمندان کهن این مرز و بوم به چه نحو و با چه مشقتی به این دستاورد‌ها دست یافته اند.
وی همچنین گفت: تخصیص اعتبارات و همکاری همه جانبه در راستای راه‌اندازی موزه علم و فناوری در کردستان لازم است.
جلال شریعتی رئیس شورای شهر سنندج نیز با تأکید بر لزوم همکاری سازمان‌ها و نهاد‌های علمی و ذیربط در راه اندازی موزه دائمی علوم و فناوری در کردستان، گفت: برپایی نمایشگاه‌های علم و فناوری باعث ایجاد تفکر، اندیشیدن و رشد خلاقیت در مقاطع مختلف علمی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه وضعیت و ساختار آموزشی در حال حاضر در محیط‌های بسته و محدود صورت می‌پذیرد، گفت: نباید فراموش کرد که هرچه تنوع محیطی در آموزش بیشتر باشد امکان رشد خلاقیت و شکوفایی استعداد دانش آموزان و دانشجویان بیشتر خواهد شد.
رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه این افتتاحیه، هدف از برپایی موزه ملی علوم و فناوری را تلاش برای تربیت شهروندان علمی، ترویج و تأثیرگذاری علم در جامعه دانست و گفت: بر این اساس نیازمند همکاری تمامی ارگان‌های مرتبط به ویژه دانشگاه خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه خدمات موزه فناوری که در استان‌های مختلف برپا می‌شود فرصتی مناسب و مغتنمی را فراهم آورده است، گفت: امید است نمایشگاه علوم و فناوری، زمینه‌ای مساعد برای همکاری‌های آتی با دانشگاه کردستان به عنوان مرجعیت علمی در کردستان را فراهم سازد.
صادقی، با ابراز تأسف از اینکه در این دوره نمایشگاه از دستاورد‌ها و فناوری‌های کردستان ابزاری وجود ندارد، گفت: تلاش می‌شود تا در نمایشگاه‌های پیش رو زمینه فناوری‌های بومی استان کردستان رافراهم کرده و در سال‌های آتی قسمتی از فناوری‌های بومی استان کردستان نیز در نمایشگاه عرضه شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 6 =