رئیس جمهوری: حرف‌های ترامپ فقط فحاشی و اتهامات واهی بود

شناسهٔ خبر: 357FD149 -
رئیس جمهور با اشاره به سیاست های خصمانه و دشمنی های 64 ساله دولت های مختلف امریکا علیه ایران گفت: در صحبتهای ترامپ رئیس جمهور امریکا جز فحاشی و اتهامات واهی حرف دیگری وجود نداشت.

به گزارش هاناخبر ،

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران شامگاه روز جمعه در واکنش به سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: :لازم می دانستم بعد از صحبت هایی که شنیده شد از رئیس جمهور فعلی امریکا نکاتی را به عرض ملت ایران برسانم .
آقای روحانی در برنامه زنده تلویزیونی افزود : اولآ در صحبت های آقای ترامپ نسبت به سیاست ایران که اعلام می کرد جز فحاشی و مشتی از اتهاماتی واهی علیه ملت ایران حرف دیگری وجود نداشت .
وی گفت : من دعوت می کنم رئیس جمهور امریکا را که هم تاریخ را هم جغرافیا را هم نسبت به تعهدات بین المللی و هم راجع به ادب و اخلاق و عرف جهانی و بین المللی بهتر بخواند .
رئیس جمهور تصریح کرد : ظاهرا ایشان خبر ندارد که دولت امریکا دولت کودتا را در شصت و چند سال پیش در ایران روی کار آورد و قدرتی بود که با پول و اعمال نفوذ و استفاده از مزدوران خودش حکومت قانونی این سرزمین را سرنگون کرد.

رئیس جمهور گفت: ظاهرا آقای ترامپ فراموش کرده است که در طول مبارزات یکپارچه ملت ایران علیه دیکتاتوری و برای به دست آوردن آزادی ، استقلال و جمهوری اسلامی در این سرزمین ، کشوری که بیشترین حمایت را از دیکتاتور وقت در ایران می کرد امریکا بود .
 آقای روحانی در ادامه سخنانش افزود : آقای ترامپ ظاهرا فراموش کرده است که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در همان روزهای اولیه ، طراحی امریکا در ایران کودتا بود که البته یک بار دیگر هم در سال 59 این کودتا را تکرار کرد .
رئیس جمهور گفت : آقای ترامپ ظاهرا فراموش کرده است که در هشت سال دفاع مظلومانه ملت ایران در برابر تجاوز ، امریکا از متجاوز حمایت کرد و فراموش کرده است که در موشک باران شهرهای ایران و همچنین بمباران شیمیایی شهر سردشت و حلبچه بیانیه ای لازم بود امریکا در این زمینه ها بدهد و در برابر متجاوزان بایستد و از مظلومان حمایت کند درست به عکس عمل کرد .
آقای روحانی گفت : باید تاریخ را دقیق تر و بهتر بخوانند و باید بدانند در شصت و چند سال گذشته با مردم ایران چه کرده اند و در طول 40 سال پس از پیروزی انقلاب چگونه با مردم ایران رفتار کرده اند.

رئیس جمهور گفت: ترامپ جغرافیا را هم باید مطالعه کند، چطور یک رئیس جمهور اسم یک خلیج معروف ایرانی را هنوز یاد نگرفته است؟
آقای روحانی افزود: همان خلیج فارسی که متاسفانه ناوگان های امریکایی بی جهت و مداوم در این منطقه رفت و آمد می کنند. لااقل از نظامیان و خلبانان خودش می پرسید؛ پس باید جغرافیا را هم مطالعه کند.
رئیس جمهور گفت: حقوق بین الملل را هم باید مطالعه کند چطور یک معاهده ای که در سازمان ملل و طی یک قطعنامه تایید شده است، مگر یک رئیس جمهور می تواند این سند را لغو کند او نمی داند این یک سند دوجانبه بین ایران و امریکا نیست که هر گونه خواست رفتار بکند.
آقای روحانی تاکید کرد: ادب و اخلاق هم بسیار اهمیت دارد. حرف های ناصحیح، ناروا، دروغ و اتهامات بی اساس درباره ملت بزرگ ایران، ملت بزرگی که همان ایامی که همین آقای گوینده امشب به منطقه خلیج فارس آمده بود در جنوب خلیج فارس در انتخابات شکوهمند کم نظیر مردم ما حضور پیدا کردند و شرکت کردند، آیا ملتی که دموکراسی را توأم با فرهنگش، با ایمانش مورد دقت قرار می دهد و به تمام معاهدات بین المللی همواره احترام گذاشته آیا این دولت یاغی است یا دولتی که در پی تجاوز و کودتا در این منطقه و جهان بوده است؟

 رئیس جمهور گفت: سپاه پاسداران به عنوان نیروی قدرتمندی که مردم ایران همواره در کنار سپاه بوده و سپاه همیشه در کنار مردم بوده از کشور خودش، قبل از جنگ تحمیلی در برابر گروهک هایی که خود شما علیه ملت ایران تحریک کردید ایستادگی کرد و در دوران جنگ تحمیلی دربرابر متجاوزان ایستادگی کرد و امروز به ندای مظلومیت مردم منطقه پاسخ مثبت داده و خواهد داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای روحانی خطاب به دولت امریکا افزود: آیا سپاه فاسد است یا دولت نیروهای مسلحی که همواره در این منطقه علیه استقلال ملت ها مداخله و تلاش کردند؟ آیا دولت ایران دیکتاتور است؟ دولتی که تمام ارگانش با انتخابات و رای مردم است؟ یا دولت هایی که مورد حمایت امریکا هستند و هنوز قبیله ای کشور خود را اداره می کنند و یک بار هم رنگ انتخابات را ندیده اند؟
­رئیس جمهورافزود: آیا رژیمی که در این منطقه بر مردم مظلوم فلسطین، لبنان و دیگر کشورهای منطقه ظلم کرده و می کند دربرابر آن رژیم شما حامی آن رژیم هستید اما نیرویی که با تروریسم در منطقه مبارزه می کند و هیچ گاه به هیچ کشوری تجاوز نکرده است نسبت به آنها لحن بی ادبانه به کار می گیرید؟
آقای روحانی گفت: یادتان رفته شما مردم مظلوم یک هواپیمای مسافربری را مورد حمله موشکی در خلیج فارس قرار دارید و بعد به متجاوزان و جنایتکاران این حادثه دلخراش مدال و جایزه دادید؟

رئیس جمهور گفت: دولتی که به تمام تعهدات بین المللی خودش همواره احترام گذاشته آیا این دولت و این ملت یاغی است یا دولتی که همواره در پی تجاوز و کودتا در این منطقه و جهان بوده و صدها هزار نفر را در مناطق مختلف جهان از ویتنام گرفته تا امریکای لاتین و کشورهای دیگر با بمب ها مورد کشتار قرار داده است؟

آقای روحانی افزود: کسی ادعا می کند در برابر سلاح هسته ای می خواهد ایستادگی کند که تنها کشوری است که در تاریخ جهان از سلاح هسته ای علیه یک ملت استفاده کرده است، آن هم نه یک بار بلکه دو بار و امروز نیز کشور دیگری را در همان منطقه با سلاح هسته ای تهدید می کند، کشوری که هم دارای سلاح هسته ای است و هم از سلاح هسته ای استفاده کرده و هم از سلاح هسته ای کشورهایی که با او رابطه نزدیک دارند مانند رژیم غاصب صهیونیستی نسبت به سلاح هسته ایش هم کمک و هم حمایت کرده است آیا او می خواهد در برابر اشاعه سلاح هسته ای اقدامات جهانی انجام دهد؟
رئیس جمهور گفت: به نظر من یک بار دیگر برای مردم ما روشن شد که دولت امریکا دولتی است که علیه مردم منطقه، علیه ملت ایران و علیه ملت های مظلوم همواره خط قبلی خودش را می خواهد ادامه دهد.

 رئیس جمهور گفت : ملت ایران در برابر هیچ قدرتی سر تعظیم فرود نیاورده و نخواهد آورد.

روحانی در ادامه سخنانش در واکنش به سخنرانی رئیس جمهور امریکا افزود: ملت ایران ملتی نیست که با حرف های ناروا و سخنان تنفرانگیز بخواهد در برابر یک قدرت سر فرو بیاورد.
وی گفت : خیلی از کشورها بودند که از صدام حمایت کردند اما نتوانستند ملت ما را شکست دهند و مقاومت ملت ما را بشکنند .
آقای روحانی ادامه داد : خیلی ها بودند که به تحریم ها پیوستند و برایشان ثابت شد که نمی توانند به ما صدمه بزنند .
رئیس جمهور تاکید کرد : امروز برای ایران ثابت شد که بیش از گذشته در کنار هم و متحد باشیم .
وی ادامه داد : سخنان امشب رئیس جمهور امریکا نشان داد که برجام مستحکم تر از آن چیزی است که این آقا در دوران رقابت انتخاباتی فکر می کرد .
روحانی با اشاره به گذشت ماه ها از حکومت جدید امریکا گفت: مداوم علیه برجام شعار می دهد و زمانی که می خواهد تصمیم بگیرد و می گوید با همکاری کنگره به برجام تبصره اضافه می کنم.
وی ادامه داد : نمی داند که به برجام نه ماده، نه تبصره و نه بندی اضافه نمی شود .
رئیس جمهور افزود : مردم ایران دیدند که امریکا برای اولین بار در برابر یک تعهد بین المللی موضع گرفته است و بلافاصله کشورهای دنیا و اتحادیه اروپا در برابر صحبت های ترامپ موضع گرفته اند .
آقای روحانی گفت : امریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام و تنهاتر از همیشه در برابر توطئه هایش علیه ملت ایران است.
وی افزود : ما با صراحت می گوییم که دربرابر تروریسم در منطقه ایستاده ایم و خواهیم ایستاد همان تروریست هایی که در زمان مبارزات انتخاباتی پارسال امریکا اعلام کرد که به وجود آورده است .
رئیس جمهور ادامه داد : امروز در منطقه، ایران و ملت های دیگر در برابر این تروریسم ایستاده اند و با آنها مبارزه می کنند و تا نابودی آنها از پای نمی ایستند .

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 6 =