موضع آمریکا درباره کناره گیری مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان

شناسهٔ خبر: 365747A2 -
وزارت خارجه آمریکا تصمیم مسعود بارزانی به کناره گیری از ریاست اقلیم کردستان و نیز رای پارلمان اقلیم به انتقال اختیارات وی را ستوده است.

به گزارش هاناخبر ،

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای به استعفای مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان واکنش نشان دادو آن را ستود.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: ایالات متحده آمریکا تصمیم مسعود بارزانی به عدم تلاش برای تمدید دوره ریاست بر اقلیم کردستان و نیز رای پارلمان اقلیم کردستان به تفویض اختیارات ریاست اقلیم کردستان را به دیگر نهادهای حکومت اقلیم کردستان می ستاید. بارزانی رئیس اقلیم، یک شخصیت تاریخی و رهبر شجاع مردمش، بویژه اخیرا در نبرد مشترکمان برای نابودی داعش بود. این تصمیم نمایانگر اقدامی از سوی یک دولتمدار در برحه ای دشوار است.

ایالات متحده اکنون به دنبال تعامل فعالانه با نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان است. حکومت اقلیم کردستان قدرتمند در داخل عراق فدرال و متحد اساس ثبات طولانی و شکست داعش است. ما از همه احزاب کردی می خواهیم به حکومت اقلیم کردستان  در حل مسائل معلق مانده تا پایان دوره آن و آماده شدن برای برگزاری انتخابت در سال 2018 کمک کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما از دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان تحت رهبری جدید آن می خواهیم فورا برای حل مسائل حل نشده بر اساس قانون اساسی عراق اقدام کنند. ما از مذاکرات امنیتی که در روزهای اخیر انجام شد دلگرم شدیم و خواهان پایان دادن به همه تقابلات و درگیریها هستیم. ما همچنین به حمایت از رهبری قدرتمند حیدر العبادی نخست وزیر عراق که برای شکست کامل داعش و باثبات کردن عراق بعد از داعش تلاش می کند ادامه می دهیم. ما از تصمیم اخیر عبادی برای آغاز مذاکرات جدید با دولت اقلیم کردستان بر اساس قانون اساسی عراق و خودداری از تقابل بیشتر استقبال می کنیم.

در پایان بیانیه آمده است: ما به همکاری با همه طرفها که با این مسائل و در جهت منافع همه عراقیها تعامل می کنند ادامه می دهیم. اکنون برحه ای است که همه طرفها به آینده چشم دوخته و بر حل مسالمت آمیز مناقشات طبق قانون اساسی عراق تمرکز داشته باشند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 4 =