منتفی شدن انتخاب رابرت موگابه به‌عنوان سفیر حسن نیت سازمان جهانی بهداشت

شناسهٔ خبر: 50CFB456 -
سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه انتخاب رابرت موگابه، رییس جمهوری زیمبابوه بعنوان سفیر حسن نیت این سازمان را منتفی اعلام کرد.

به گزارش هاناخبر ،

تدروس ادهانوم گبریسوس، رییس سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه از رابرت موگابه تقاضا کرده بود تا در راه مبارزه با بیماریهای غیر قابل انتقال به این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد تحت عنوان سفیر حسن نیت یاری رساند.

سازمانهای حقوق بشری، مخالفان داخلی رابرت موگابه و حتی برخی کشورهای عضو به سرعت به این تصمیم رییس سازمان جهانی بهداشت واکنش نشان دادند و این انتخاب را محکوم کردند.

رابرت موگابه ۹۳ ساله به سرکوب اپوزیسیون و محدود کردن رسانه‌ها در کشور متهم است. همچنین مسئولیت نرخ بالای تورم در کشور و یا ایجاد اختلال شدید در سیستم بهداشتی درمانی کشور متوجه رییس جمهوری زیمبابوه شده است.

از بین افرادی که به این انتخاب واکنش نشان دادند، اعتراض جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا قابل توجه است.آقای ترودو با شنیدن این خبر خیال کرده که با دورغ موسوم به «اول آوریل» مواجه است. وی در ادامه این انتخاب را غیرقابل قبول ارزیابی و خواهان لغو آن شده است.

از سوی دیگر وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا باانتشار بیانیه ای تصریح کرد: «دولت آمریکا علیه رابرت موگابه بدلیل ارتکاب جنایت علیه مردم زیمبابوه و تهدیدی که برای صلح و ثبات دارد تحریم‌هایی وضع کرده است. این انتخاب صراحتا برخلاف آرمان‌های سازمان ملل متحد، رغایت حقوق بشر و کرامت انسانی است.»

رییس سازمانی جهانی بهداشت در واکنش به این اعتراضات روز شنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که درباره انتخاب رابرت موگابه و اینکه آیا این تصمیم به ارزشهای سازمان جهانی بهداشت وفادار است بررسی بیشتری خواهد کرد.


سازمان جهانی بهداشت پیش از این با اشاره به تلاش‌های رابرت موگابه در راه مبارزه با مصرف دخانیات و پیشگیری از بیماریهای غیر مسری، انتخاب وی را توجیه کرده بود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 8 =