کشف قیمت نوبرانه سهام یک عرضه اولیه در فرابورس

شناسهٔ خبر: 5683F9FA -
یک کارشناس بورس گفت: کشف قیمت غیر واقعی برای سهام عرضه اولیه منجر به کاهش اطمینان به نظارت فرابورس و مجموعه بازار سرمایه خواهد شد.

به گزارش هاناخبر ،

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه اولیه سهام شرکت هتل بین المللی پارسیان کوثر اصفهان در فرابورس گفت: با نگاهی اجمالی به این گزارش  می‌توان دریافت که حتی بدون نیاز به سواد مالی کافی، کیفیت پایین، محاسبات مبهم و فاقد ارزش علمی در گزارش ارزش‌گذاری این شرکت ملموس می باشد.

حسین خسرونژاد افزود: به نظر می رسد پس از حاشیه‌های به وجود آمده در مورد عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس و عدم عرضه اولیه این شرکت، ظاهرا بار دیگر شاهد عرضه اولیه مبهم دیگری در بازار فرابورس هستیم.

اما سوال اینجاست که چگونه پس از عرضه‌های ناموفقی همانند "وپسا" و برکت همچنان رویه ارائه گزارش‌های بی کیفیت ارزشگذاری و عرضه اولیه های مبهم در سطح بازار سرمایه ادامه می‌یابد؟ نقش نهادهای نظارتی و متولی بازار سرمایه در مورد این عرضه های اولیه چیست؟ آیا عدم نظارت کافی به این قبیل گزارشات به دلیل فقدان توان علمی لازم نزد متولیان بازار سرمایه می باشد و یا اینکه افزایش آمار شرکت های پذیرفته شده در بازارهای بورس و فرابورس به هر نحو، اولویت دارد؟

وی با برشمردن برخی نکات مبهم گزارش ارزشگذاری "گکوثر" گفت: گزارش تهیه شده مربوط به اسفند 1395 است که با توجه به ارائه صورت‌های مالی واقعی منتهی به پایان سال 1395، ارائه ارقام پیش بینی برای سال 1395 و همچنین تغییر مفروضات برآورد سود و زیان شرکت از بهمن ماه 1395 تا زمان فعلی محتمل است که بی شک در ارزش‌گذاری شرکت موثر خواهد بود.

وی افزود: به عبارتی سود و زیان سال 95 را در ارزش‌گذاری پیش بینی کرده در صورتی که در حال حاضر صورت‌های مالی حسابرسی شده این ناشر بر روی کدال قرار گرفته است و این یعنی گزارش استفاده شده در ارزشگذاری مربوط به 8 ماه پیش بوده است.

خسرو نژاد با اشاره به سربرگ گزارش ارزشگذاری "گکوثر" عنوان کرد: این گزارش با نام شرکت تامین سرمایه نوین  و با عنوان پیش نویس تهیه شده است و این در حالی است که تمامی صفحات گزارش در سربرگ شرکت کارگزاری بورس بهگزین و مهر این شرکت مشاهده می‌شود و به نظر می رسد که ارزشگذاری توسط شرکت کارگزاری که در فرآیند عرضه اولیه و درآمد حاصل از کارمزد ذی نفع است، غیرمنطقی به نظر می رسد.

به گفته وی در برآورد صرف ریسک به منظور محاسبه نرخ بازده مورد انتظار سهامداران ، رقم 11 درصد به عنوان صرف ریسک بیان شده است که هیچ گونه محاسبات و مستنداتی در خصوص تعیین این نرخ ارائه نگردیده است.

به گفته این کارشناس، همچنین بتای اهرمی و غیراهرمی شرکت به ترتیب 0.73 و 1.08 در نظر گرفته شده است که همانند صرف ریسک مستندات و محاسبات ارائه نشده است. این در حالی است که این عوامل اثرات محسوسی در محاسبه نرخ بازده مورد انتظار خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نرخ رشد بلندمدت "گکوثر" 3 درصد برآورد شده است، افزود: این در حالی است که نرخ انباشت سود 5 درصد ( در محاسبات تقسیم سود، نرخ تقسیم سود 97 درصد و نرخ انباشت سود 3 درصد است که با نرخ 5 درصد منظور شده در محاسبه نرخ رشد بلندمدت متفاوت می باشد.) و نرخ بازده حقوق صاحبان سهام 2 درصد منظور شده است.

وی افزود: مبنای محاسبه نرخ 2 درصد برای حقوق صاحبان سهام که با توجه به ترازنامه های برآوردی شرکت، عدد بالاتری برای این نسبت به دست خواهد آمد. همچنین نرخ رشد حاصل ضرب نسبت بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در نرخ انباشت سود خواهد بود که با در نظر گرفتن نرخ های منظور شده شرکت به عدد 3 درصد نخواهیم رسید.

خسرو نژاد ادامه داد: در محاسبات جریانات نقدینگی، تغییرات سرمایه در گردش شرکت در سال های آتی با توجه به ترازنامه برآوردی شرکت به درستی محاسبه نگردیده است. همچنین در این روش ، محاسبات مربوط به مخارج سرمایه ای شرکت که از تفاوت جمع دارایی های غیرجاری نسبت به ارقام سال قبل از آن به دست می آید، به درستی صورت نپذیرفته است و در حالی که شاهد کاهش جمع ارقام دارایی های غیرجاری در ترازنامه برآوردی شرکت می باشیم، در محاسبات جریانات نقدی آزاد، روند تغییرات دارایی های غیرجاری افزایشی لحاظ شده است. همچنین جمع بدهی های کسر شده در روش FCFF  با هیچ یک از ارقام ترازنامه های شرکت تطابق ندارد.

به باور وی در محاسبات مربوط به روش FCFF  ، نیاز به تعیین نرخ میانگین وزنی نرخ تامین سرمایه (WACC) می باشد که شرکت هیچ گونه محاسباتی در خصوص نرخ های مورد استفاده در تنزیل جریانات نقدی صورت نپذیرفته است و نحوه و نرخ تنزیل این روش نامشخص است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مفروضات درآمدی شرکت برای سال های آتی،یادآور شد: نرخ رشد قیمت اجاره اتاق هتل در هر سال بیش از 20 درصد برآورد شده است و این در حالی است که براساس آخرین بخشنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حداکثر افزایش نرخ هتل ها در بازه 12 تا 15 درصد می باشد.

به باور وی، همچنین در گزارش ارزش گذاری شرکت ، ارزش هر سهم بر اساس دارایی های شرکت معادل  20،506 ریال منظور شده است و در این خصوص گزارش هیئت کارشناس رسمی دادگستری مبنی بر چگونگی ارزشگذاری دارایی های شرکت ارائه نشده است و صرفا به ارائه یک عدد اکتفا شده است که به طور قطع نمی تواند قابل اتکا باشد.

خسرو نژاد ادامه داد: در محاسبات نرخ رشد که 3 درصد برآورد شده است، ذکر این نکته قابل توجه می باشد که محاسبه نرخ رشد بر اساس حاصل ضرب نرخ بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در نرخ انباشت سود خواهد بود و نرخ رشد بلندمدت 3 درصد برآورد شده است و این در حالی است که نرخ انباشت سود نیز 3 درصد می باشد و در این صورت، نرخ ROE می بایست معادل یک باشد که این بدین معنی است که شرکت به میزان جمع کل حقوق صاحبان سهام خود سود محقق سازد که با توجه به پیش بینی سود سال های آتی و همچنین جمع ارقام حقوق صاحبان سهام ، در نظر گرفتن رقم 100 درصد برای نسبت ROE  غیر ممکن و غیرعقلانی خواهد بود و بر همین اساس تغییر نرخ رشد ضروری به نظر می رسد.

این کارشناس بازار سرمایه با هشدار به رویه های ارزشگذاری عرضه های اولیه سهام در فرابورس تامید کرد: با توجه به قیمت  برآوردی صورت گرفته در گزارش ارزشگذاری که 5،496 ریال می باشد، تعیین قیمتی بیش از 2 برابر ارزش برآوردی به منظور عرضه اولیه سهام شرکت، بسیار عجیب به نظر می رسد و تعیین قیمت عرضه اولیه با این رویه توجیه ارائه گزارش ارزشگذاری شرکت ها را از بین خواهد برد و باید از این پس شاهد پیشنهادات قیمت هایی این چنینی در خصوص سایر شرکت هایی که از طریق فرابورس عرضه می گردند، باشیم که مسلما منجر به کاهش اطمینان به بعد نظارتی شرکت فرابورس و مجموعه بازار سرمایه خواهد شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 4 =